Nesz van a mélyben

2013.03.28

Kedves Kollégák és Kedves Gyerekek!

Iskolánk idén már második alkalommal rendezi meg

Nesz van a mélyben

címmel interaktív történelmi játéktár elnevezésű történelmi vetélkedőjét.

Témája: Magyarország 1301-1606 közötti időszaka Károly Róberttől a zsitva-toroki békéig

Felkészülésre javasolt irodalom:

-         érvényben lévő tankönyvek fenti időszakra vonatkozó részei, különös tekintettel a kép és forrásanyagra, topográfiára

-         A Szent korona ismerete

-         a felhívásunkhoz csatolt ismeretanyag iskolánk névadójáról Launai Miklósról

Résztvevők: 3-4 fős általános és középiskolás csapatok (6., 7. 8. 9. és 10. osztályosok is lehetnek)

Nem elsősorban a diákok lexikális tudására vagyunk kíváncsiak, hanem a megszerzett tudásuk alkalmazására, „éles helyzetben” való előhívására.

A versenyben alkotni kell, döntést hozni, kompromisszumra jutni, egyszóval interaktív módon játékosan megélni a történelem adta ismeretek széles tárházát. Akadályversenyszerűen 7 állomáson 12 próbát kell kiállni a játékra jelentkező versenyzőknek az iskolából kiindulva a falu különböző pontjain. Ezért kérjük túrára alkalmas ruhában, játékra nyitottan, történelmi ismeretekkel felvértezve gyertek.  A vetélkedő kb. 3 órát vesz el a délutáni tanulásotokból, szabadidőtökből.

Időpontja: 2013. április 18. csütörtök 14,00

Helyszíne: Launai Miklós Református Iskola, Neszmély Petőfi u. 10.

Jelentkezés módja: e-mailen: launaimiklos.iskola@gmail.com, telefonon: 06-34 451 765 telefonszámon, jelentkezők neve, osztálya, felkészítő tanáruk megnevezésével

Jelentkezés határideje: 2013. április 5. péntek

Vetélkedőnkön részt vesznek a tatai Pálffy-kompánia tagjai korabeli ruházatban, fegyverzettel, meglepetés „műsorral”.

Szeretettel hívunk és várunk minden történelem iránt érdeklődő diákot, kollégát!

Neszmély, 2013. március 9.

Takácsné Pogrányi Irén                                                                    Dörömbözy Margit

szaktanár                                                                                              igazgató

Launai Miklós Református Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola, Szakképző Iskola és Művészeti Szakközépiskola

Iskolánk névadója: Launai Miklós

Iskolánk 2005-ben vette fel Launai Miklós nevét, aki

Nagy Lajos királyunk nevelőjeként írta be nevét a történelembe.

1339-ben az Árpád-ház kihalása /1301/ után az Anjou-házból származó Károly Róbert Nesmel birtokot, mint utód nélkül kihalt család vagyonát, a dunai rév- és az országúti vámmal, halászati joggal és a szigetekkel Miklós comesnek /grófnak/ adományozza. Launai Miklós így birtokai után felveszi a Neszmélyi nevet, ezért a későbbi iratokban Neszmélyi Miklósként szerepel, s elsőként viszi hírünk szerte az országba.

Erzsébet királyné /Nagy Lajos anyja/ 1332-ben hívta a visegrádi udvarba Launai Miklóst, fia Lajos herceg nevelésének irányítására. 12 évig oktatta, nevelte az ifjú herceget, s 1344-ben tanítói működését befejezve a már királlyá koronázott Lajos, titkos kancellárjának nevezte ki. Később esztergomi kanonok, majd pécsi püspök lett, Neszmélyt pedig a király hűséges szolgálatáért birtokul kapta.

Launai Miklós jellemábrázolása Oláh Miklós esztergomi érsektől maradt ránk, melyben így ír:

„… míg nappal Isten igéjével táplálta híveit, éjjel kimenvén a közel fekvő erdőbe, onnét a szegények számára vállán hozott fát, hogy nemcsak püspöksége jövedelméből, hanem keze munkájával is segítsen rajtuk.”