Meghirdetett versenyeink 2013.

Kedves kollégák és kedves gyerekek!

Iskolánk idén már második alkalommal rendezi meg

Nesz van a mélyben

címmel interaktív történelmi játéktár elnevezésű történelmi vetélkedőjét.

Témája: Magyarország 1301-1606 közötti időszaka Károly Róberttől a zsitva-toroki békéig.

Felkészülésre javasolt irodalom:

-         érvényben lévő tankönyvek fenti időszakra vonatkozó részei, különös tekintettel a kép és forrásanyagra, topográfiára

-         A Szent korona ismerete

-         a felhívásunkhoz csatolt ismeretanyag iskolánk névadójáról Launai Miklósról

Résztvevők: 3-4 fős általános és középiskolás csapatok (6., 7. 8. és 9-10. osztályosok is lehetnek)

Nem elsősorban a diákok lexikális tudására vagyunk kíváncsiak, hanem a megszerzett tudásuk alkalmazására, „éles helyzetben” való előhívására.

A versenyben alkotni kell, döntést hozni, kompromisszumra jutni, egyszóval interaktív módon játékosan megélni a történelem adta ismeretek széles tárházát. Akadályversenyszerűen 7 állomáson 12 próbát kell kiállni a játékra jelentkező versenyzőknek az iskolából kiindulva a falu különböző pontjain. Ezért kérjük túrára alkalmas ruhában, játékra nyitottan, történelmi ismeretekkel felvértezve gyertek.  A vetélkedő kb. 3 órát vesz el a délutáni tanulásotokból, szabadidőtökből.

Időpontja: 2013. április 18. csütörtök 14,00

Helyszíne: Launai Miklós Református Iskola, Neszmély Petőfi u. 10.

Jelentkezés módja: e-mailen: launaimiklos.iskola@gmail.com, telefonon: 06-34/451-765 telefonszámon, jelentkezők neve, osztálya, felkészítő tanáruk megnevezésével.

Jelentkezés határideje: 2013. április 5. péntek

Vetélkedőnkön részt vesznek a tatai Pálffy-kompánia tagjai korabeli ruházatban, fegyverzettel, meglepetés „műsorral”.

Szeretettel hívunk és várunk minden történelem iránt érdeklődő diákot, kollégát!

Neszmély, 2013. március 9.

Takácsné Pogrányi Irén                                      Dörömbözy Margit

szaktanár                                                                     igazgató

Iskolánk névadója: Launai Miklós

Iskolánk 2005-ben vette fel Launai Miklós nevét, aki Nagy Lajos királyunk nevelőjeként írta be nevét a történelembe.

1339-ben az Árpád-ház kihalása /1301/ után az Anjou-házból származó Károly Róbert Nesmel birtokot, mint utód nélkül kihalt család vagyonát, a dunai rév- és az országúti vámmal, halászati joggal és a szigetekkel Miklós comesnek /grófnak/ adományozza. Launai Miklós így birtokai után felveszi a Neszmélyi nevet, ezért a későbbi iratokban Neszmélyi Miklósként szerepel, s elsőként viszi hírünk szerte az országba.

Erzsébet királyné /Nagy Lajos anyja/ 1332-ben hívta a visegrádi udvarba Launai Miklóst, fia Lajos herceg nevelésének irányítására. 12 évig oktatta, nevelte az ifjú herceget, s 1344-ben tanítói működését befejezve a már királlyá koronázott Lajos, titkos kancellárjának nevezte ki. Később esztergomi kanonok, majd pécsi püspök lett, Neszmélyt pedig a király hűséges szolgálatáért birtokul kapta.

Launai Miklós jellemábrázolása Oláh Miklós esztergomi érsektől maradt ránk, melyben így ír:

„… míg nappal Isten igéjével táplálta híveit, éjjel kimenvén a közel fekvő erdőbe, onnét a szegények számára vállán hozott fát, hogy nemcsak püspöksége jövedelméből, hanem keze munkájával is segítsen rajtuk.”